Moře, písek, kamínky, mušle, slunce a zvuk šplouchání vln. Relax. Počkat? relax s dětmi? Nalijme si čistého vína a slezme z višně. Dovolená s dětmi už nikdy (nebo přinejmenším příštích pár let) nebude jen o válení na pláži, čtení knížky, pití drinků a chytání slunečních paprsků. Děti nám do toho hážou trochu vidle, protože udržet je na chvíli ve stínu a přimět je být v klidu, abychom my mohli relaxovat se zdá jako sci-fi, ale jde to. Jen to chce trochu přípravy a plánování.
V tomto článku jsem Vám sepsala pár jednoduchých ověřených tipů, které jsme na našich dovolených s dětmi vyzkoušeli.
Podmínky se v různých dovolenkových destinacích liší, ale myslím, že si tu něco vybere každý, ať už je ta vaše pláž u oceánu v exotice, na jihu Evropy, nebo coby kamenem dohodil na Mácháči 😉
Pozn.: Jen upozorňuji, že rozhodně nenabádám k tomu dítěti předložit aktivitu a pak usnout u knížky. Pobyt u vody je nebezpečný v jakémkoli věku dítěte a tak je potřeba mít o něm neustále přehled. My se prostě většinou s manželem střídáme.
ZÁKLADNÍ VÝBAVA
Na písek se nám osvědčilo brát kyblíčky od jogurtů. Jsou dobře skladné do sebe a můžete je na konci dovolené vyhodit a ušetřit si tak prostor v zavazadle při letu zpět. Stejně tak se hodí naběrátka třeba od umělých mlík, výborně se z nich vyklepávají bobečky na hradby 🙂 A nesmí chybět lopatka pro každé dítě. Základ můžete rozšířit o nějaké to plastové zvířátko. Klasickou kačenu do vany, nebo třeba zvířátka z lego duplo. Jsou narozdíl třeba schleich zvířátek odolnější proti oděru pískem a méně váží. Vezměte si dobře zapamatovatelný počet a před odchodem z pláže si je vždy spočítejte. Snadno se nějaké zapomenete zahrabané v písku. Vyzkoušeno za Vás 🙂 My většinou máme ještě hrabičky, dvě bábovky a sítko, ale ty popravdě málokdy využijeme.
RYBNÍČKY A JEZÍRKA
Stavba jezírek a rybníčků všech tvarů a velikostí. Prckům stačí malá kaluž, do které budou dolívat vodu kyblíkem. Větší děti a třeba i tatínci s nimi mohou experimentovat. Udělají jezírko s přívodním kanálkem, který využívá přílivu. Nebo vykopají větší jámu, která se bude plnit spodní vodou, děti se v ní pak mohou cachtat. Nebo vytvořte rybníček v určitém tvaru. Další rybníček/umyvadlo můžete udělat zakopáním kyblíku až po okraj do písku. Když byla Rózka malá, šíleně ji štvalo, jak jsou hračky i ruce špinavé od písku, ale chodit je věčně k moři oplachovat zase za chvíli štvalo nás, tak jsme jí udělali takovéto umyvadlo.
DÍRY KYBLÍKEM
Obě naše děti, když byly menší, bavilo nosit si vodu v kyblíku a pak ji poblíž nás lít do písku a tvořit tak díru. Zkoumaly u toho, jak velkou vyrobí, pozorovaly, jak se voda vsakuje. A jako bonus jsme měli v blízkosti ležení mokrý písek pro další hry.
STAVBY Z PÍSKU
Jednoduché jako facka, určitě byste na to přišli i sami. Ale tu je malá nápověda pro ty, kteří si nechtějí namáhat hlavu 🙂 Hrady, domky, chlívky pro zvířátka, ohrady, zahrady, konkrétní stavby. (Každý máte asi ve svém okolí nějakou srdcovou stavbu, kterou zná i dítě. My třeba téměř vždy děláme Ještěd, nebo Trosky :))
KRESLENÍ DO PÍSKU
Stačí klacík a jde se na to. Koho přestane bavit kreslení může zkusit malování. Použitou petku naplníme vodou a dítě se snaží proudem vody namalovat jednoduché tvary. Nebo si nakreslete do písku hřiště. Kde bude domeček při honičce? Kudy vede cestička? Nebo si rovnou nakreslete celou překážkovou dráhu – skočit do čtverečku a ven, přeskočit čáru, slalom mezi kroužky apod.
PŘÍRODNÍ JEVY
Další aktivity, které nepotřebují žádné složité vybavení. Pozorování stínu. Malé děti prostě pozorují svůj stín, nebo stíny figurek, můžete si zahrát stínové představení. Větší už mohou zaznamenávat třeba délku stínu (klacíkem do písku) a pak přemítat nad tím, proč je někdy takový, jindy makový a jak se v průběhu dne mění.
Vítr. I na pláži může foukat. Naše holky si vítr užívaly s náležitým zvukovým doprovodem 😀 Experimentovaly odkud vítr fouká, z jaké strany naráží, jak je těžké jít proti němu a naopak jak je pohání, když jdou po směru. Hrály si s osuškou na superhrdinky… Další možnost je pokládat různé předměty na vyvýšené místo a zkoumat, které vítr sfoukne a které ne.
Zábavné úkoly s foukáním jsou v sešitu Tři malá prasátka 😉
Příliv. U moře si jej nejde nevšimnou. Obzvláště pokud Vám právě splachuje vaše umělecká díla, a tak je to nejen o pozorování, ale i o práci s emocemi 🙂
DRÁHA Z PÍSKU
Vytvořte z písku cestičku pro míček. Najděte vhodné místo se sklonem a máte půl práce hotovo. Pak stačí pár tunýlků, „hopů“, a když se zadaří bude cesta končit v moři 🙂
MUŠLE
Ze spousty zemí se mušle vyvážet nesmí. To ale nemění nic na tom, že si s nimi můžeme na pláži pohrát a pak je moři vrátit. Mušle můžete jednoduše posbírat a prohlédnout si je a udělat si někde na kameni výstavu. Nebo je můžete použít k otisku do mokrého písku. Nebo z nich mohou být klobouky a čepičky pro figurky, nebo mističky na jejich potravu, nebo právě jídlo pro ně, či dekorace jejich domečků. Často mají mušle díru, tak je můžete použít k navlékání na nitku, šitíčko si beru vždy v kosmetické taštičce, takže nit je po ruce.
KAMÍNKY
Kamínky nabízejí také mnoho využití. Zkusit můžete třeba totožné tipy jako s mušlemi. Nebo si nasbírejte kamínky dvou barev a zahrajte si s nimi piškvorky, síť na ně si namalujte klackem do písku. Nebo si rovnou zahrajte dámu. Také můžete na kamínky kreslit, nebo malovat. Vytvoříte si tak třeba právě kameny pro piškvorky s kolečky a křížky, nebo vyprávěcí kameny (na každém kamenu jednoduchý obrázek, postava, předmět, místo; jak se kamínky za sebe přidávají, vymýšlí se příběh).
LAND ART
Využijte přírodnin k tvoření „umění“. Ať už to bude reliéf v písku (tu se na fotce s paní chlubím cizím peřím. Na dovolené před lety jedna skupinka tvořila podobné postavy každý den, my jen chodili obdivovat, naše děti nemají ještě na rozsáhlé akce dost trpělivosti…) , nebo mandala z mušliček apod. Na druhém obrázku je třeba naše „vílí zahrádka“, se záhonky.
PÍSEK
Nebo jen nechte písek protékat mezi prsty. Když se smíchá s vodou ve správném poměru a nechá se protékat dírkou mezi dlaní a prsty vznikají takové bobečky a je to šíleně uklidňující. A nebo jen hmatat teplý písek. V tomto byla letos mistr naše mladší písková kačena. Té stačilo ležet v písku a hrabat v něm poslepu rukou. Nebo se navzájem zahrabávat do písku, pozor malé děti pravděpodobně nebudou chtít být tím, kdo bude mít zahrabané končetiny, ale tím kdo koná (mohou mít strach, necítit se v tom dobře).
RECYKLACE
V mnoha místech se nedoporučuje pít místní voda z kohoutku. Proto tak vzniká mnoho odpadu v podobě pet láhví a víček od nich. Můžete je vzít také do hry. Zkuste ze dvou láhví vyrobit přesýpací hodiny, nebo využít víček pro piškvorky, k počítání, jako minibábovku apod.
A PÁR HMOTNÝCH TIPŮ NA ZÁVĚR
A když už jsou děti pláže přehlceny? Naše dcera nám asi v půlce dovolené řekla, že jí vadí písek na pláži 😀 Nastoupí tak poslední záchrana v podobě přivezených aktivit. U nás to jistil dětský časopis; knížka; kartičky s úkoly, které se smažou a dají použít opakovaně a pár karetních her. U těch se zamyslete nad pravidly. Pokud je to hra, kdy musí ležet několik karet současně v ploše, může vám je vítr rozfoukávat a za chvíli ze hry nebudete nic mít. To se nám stalo s naší oblíbenou hrou čarodějnice, to jsme po chvíli vzdali, stejně tak pexeso. Ale šlo dobře použít Dobble a klasické Prší. Pexeso jsme měli písmenkové, tak jsme hráli, kdo vymyslí na které písmeno slovo. Nebo mohou posloužit slovní hry typu Slovní fotbal, nebo Myslím si něco co je…
Tak to je naše osvědčená klasika, která vždy jednomu z rodičů nahnala nějaké ty minuty k dovolenkovému odpočinku. Na závěr chci popřát i Vám co nejklidnější dovču, která bude probíhat tak, jak si to představujete, ať už je to odpočinek, nebo aktivní chvíle s Vaší drobotinou. Mějte se!
Máte také nějaký další nápad, který by se ostatním mohl hodit? Napište jej do komentářů ♥
Jmenuju se Hanka a jsem machr na vymýšlení programů pro děti. Takových, které jsou nejen zábavné, ale také děti rozvíjejí a vzdělávají. Svými soubory vám ušetřím čas s přípravou a dám možnost jak „Hravě s dětmi“ trávit čas. Jak využít toho, co dítě baví, nebo toho, co se kolem nás děje k tomu, aby mohlo objevovat a zkoumat svět, rozvíjet se a ještě si užít spoustu zábavy. Jsem autorkou >> eBooků s aktivitami. Zároveň se mnou mohou chůvy i maminky konzultovat jejich těžkosti.
Pingback: Balíme na dovolenou - Hanka Kropáčková
Pingback: Vodní hrátky - Hanka Kropáčková