height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=3090403547948578&ev=PageView&noscript=1" />

Hanka Kropáčková

(Státní) svátky a děti

Na myšlenku sepsat sešity ke státním svátkům mě přivedla má dcera. To jsme takhle jednou byli na výletě na Petřín a ona mě zastavila u Pomníku obětem komunismu. Sousoší pochroumaných postav prostě zaujme. Prostý název jí nestačil, chtěla přečíst i dlouhou linku textů o konkrétních číslech. Samozřejmě ale nechápala. Nerozuměla tomu, proč lidé umírali při překračování hranic, ani tomu, proč vlastně utíkali. Následovala jedna otázka za druhou a já se snažila odpovídat, jak nejlépe jsem uměla.

Mezitím se okolo nás utvořil malý hlouček osob, které nás poslouchaly. Celou tuhle situaci ukončil pán se slovy „Jo, to jsou věci, které by se neměly zapomínat, jseš zvídavá holčička a Vy jste jí to moc krásně vysvětlila. A já Vám děkuju, že jsem mohl poslouchat.“
Upřímně, já z toho byla celá opocená a se svými odpověďmi jsem nebyla úplně spokojená. Chtěla jsem sehnat další informace a vymyslet, jak to celé podat tak, aby to bylo dětem srozumitelné. 

A tady to je. 

Protože každý ze státních svátků s sebou nese nějakou hodnotu. Něco, na co by se mělo vzpomenout a nenechat zapadnout.

17.LISTOPAD

Nese důležitá témata – svobodu a demokracii. Za mě je nejstěžejnější, aby děti věděly, že i když jsme každý jiný, a je to tak v pořádku, máme stejná práva, ale s tím také související odpovědnost. Že svoboda je důležitá a každý se může rozhodnout, jak se svým životem naloží. Je jeho volbou, jaké si vybere zaměstnání, vzdělání, místo k životu. Ale také, že naše svoboda by neměla omezovat svobodu někoho jiného. Že to, abychom spolu mohli všichni fungovat dost záleží na komunikaci, řešení konfliktů, problémů a hádek a snaze o vzájemnou dohodu a respekt k druhému. V tomto eSešitu se věnuji právě svobodě a demokracii, pokusila jsem se psát tak, aby porozuměli i starší předškoláci. Mimo to jsem se věnovala osobě Václava Havla a pro nejmenší a odlehčení jsem zařadila spoustu aktivit s klíči.

eSešit 17. listopad

VÁNOCE

Protože Vánoce nejsou jen dárky a stromeček. Ale také spoustu tradic a příběh o odvaze, víře a naději.

eSešit Vánoce

SILVESTR

Aneb trochu té zábavy. Jak ukrátit dětem čekání na nový rok? Třeba nějakou tou připravenou zábavou.

eSešit Silvestr

TŘI KRÁLOVÉ

Aneb zakončení vánočních svátků.

My tři králové jdeme k Vám…

VALENTÝN

Oslava lásky. A lásky není nikdy moc.

Valentýn, aneb srdíčka kam se podíváš.

VELIKONOCE

Aby prázdniny nebyly jen o vajíčkách a sladkostech. Seznamuji děti s příběhem i tradicemi.

eSešit Velikonoce

ČARODĚJNICE

Tajemno, které se dětem neomrzí.

Čarodějnický slet.

1. KVĚTEN

Svátek práce. Vede nás k zamyšlení nad výběrem zaměstnání, nad radostí z něj. A najdete tu spoustu aktivit k deseti oblíbeným profesím.

eSešit 1. květen

5. ČERVENCE

Aneb důležitost gramotnosti. 

eSešit 5. července

28. ZÁŘÍ

Svatý Václav a jeho odkaz.

eSešit 28. září

28. ŘÍJNA

Naše republika, jak vznikala, kdo byl první prezident a jaké jsou státní znaky.

eSešit 28. října

Zkrátka mluvit s dětmi o tradicích a svátcích, které nesou poselství je podle mě důležité a hlavně nás baví 🙂 ♥

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *