height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=3090403547948578&ev=PageView&noscript=1" />

Hanka Kropáčková

Vodní hrátky

Není tajemstvím, že děti vodu milují. Léto je pro tyhle hrátky nejlepší období v roce.  Tak snad se vám nápady a inspirace od nás bude v těchto vedrech hodit. 

KELÍMKY, NÁDOBY

Úplným základem jsou jakékoliv velikosti nádob. A následné nabírání a přelévání. Malým dětem stačí jakékoliv nádoby, ty větší už ocení různé tvary a velikosti, kdy samy zkoumají a porovnávají kolik se kam vejde tekutiny.

PŘELÉVÁNÍ

Když jsou děti nabažené kelímků, můžeme jim dát konev, konvičku nebo petku, zkrátka nádobu, ze které se bude dobře rozlévat i menší množství vody a může začít třeba čaj o páté 🙂

NABÍRÁNÍ, PŘEMÍSŤOVÁNÍ, OBARVENÍ

Dalším levelem jsou různé naběračky, které se zmenšují až na úroveň čajové lžičky, nebo odměrky. K přendávání drtků vody mohou děti použít pipetu, nebo injekční stříkačku. Pipeta je také výborná na míchání barev. Do pár skleniček se rozmíchá trochu vodovek a dítko pak zkouší přendávat a měnit odstíny.

PRŮZKUM PRŮTOKU

Aneb z kuchyně se hodí mraky věcí. Různé cedníky a síta, trychtýře.

ROZPRAŠOVAČ

Mrholení. Na sebe, na hračky, na kytičky… Déšť pak může simulovat konvička. Stříkat se dá i zubním kartáčkem.

LOVENÍ

Míčky na lovení. Nebo jiné malé předměty, třeba pet víčka. Lovit se mohou cedníkem, sítkem, naběračkou…

PLAVE/NEPLAVE

Set věcí z různých materiálů a různých tvarů, u kterých bude dítě sledovat zda věc plave, nebo se potápí.

PRANÍ

Praní. Ať si prcek zkusí vyprat oblečení pro panenku, nebo třeba své vlastní fusekle, ve kterých předtím chodil bosky 🙂

ŽDÍMÁNÍ

Hadříků, malých ručníků, houbiček na nádobí… A ždímáním se nechá i krásně přenášet voda z jedné nádoby do druhé.

OMÝVÁNÍ

Plastová zvířátka. Autíčka.  A další vodou nezničitelné hračky, které bude moci dítě omývat. Používat může hadřík, houbičku, kartáček apod. Zvířátka můžeme záměrně předem ušpinit třeba od bahna.

Tuto činnost můžeme namotivovat třeba špinavými prasátky a pohádkou >>TŘI MALÁ PRASÁTKA <<.

V mém ebooku je pak řada dalších aktivit k této pohádce 😉

PŘÍRODNINY

Nechat plavat lístečky, kytičky, žbluňknout kamínek. Zkusit co udělá klacík. Umíchat si bahýnko.

VAŘENÍ

Vaření děti baví. Činnost kterou vidí téměř denně a napodobování je zábava. My máme na zahradě chalupy i u táty  bednu s vyřazeným nádobím a to jsou vám kulinářské výtvory! Holky kombinují všechny vodní „techniky“

MALOVÁNÍ VODOU

Štětcem na barevný karton, nebo na chodník. A když není štětec po ruce,nevadí. Stačí starý zubní kartáček. Nebo petka či konvička. 

LED

Samostatná kapitola. Prcky zabaví led sám o sobě. Zkoumají ho, prohlíží. Klouže jim v rukou. Nechá se přendávat z kelímku do kelímku. Dávat zpět do tvořítka. A vysypávat… Větším můžeme ozvláštnit led potravinářským barvivem a mohou tak sledovat, jak se barva rozpíjí do vody, jak se barvy mísí… Nebo do ledu uvěznit nějakou hračku, předměty. Vydolovat je děcka mohou kladívkem, poléváním horkou vodou, rozbíjením ledu o zem… Také můžete udělat kry pro tučňáky…

LODIČKY

Výroba lodiček. Z papíru, z přírodnin, recyklace.

HRAČKY

Hračky přímo určené do vody. V obchodech je široká nabídka. Zmíním například stohovatelné kelímky. Třeba s různými tvary direk. Vodní mlýn. Kačenky, rybičky a jiná plovací havěť. Stříkací pistolky, či rybky a bůhví co. Loďky.

Vodolepky. Pro prcky jsou nejlepší takové ty, co se používají i na plavání kojenců. Mají tloušťku 8mm a jdou hezky brát i malým prstíkům. Větším už stačí slabší nebo i vystříhané doma z pěnovky. Už jsem viděla i vodolepky alá oblékací panenka.

Pastelky do vody. S těmi se dá kreslit na vanu.

„Slavíček“. Nevím zda se to tak opravdu jmenuje. To je takové udělátko. Já mám keramické (ale prý se dělá i z plastu). Taková píšťalka, která sama o sobě nezní nic moc, ale když se do ní dá voda, zní to jako cvrdlikání ptáčka.

A PÁR TIPŮ NA ZÁVĚR

Nejlepší jsou samozřejmě cákačky venku, ale kdo nemá tu možnost, nebo když zkrátka není počasí, může nechat hrát dítě i doma. Klasická vana to jistí, ale jde to i jinak. Máme vyzkoušeno. 

Na zem velká kempingová podložka, na ní ručník a až na něj lavor, nebo vanička. Pokud ohlídáte aby dítě naschvál nevylévalo kýbly vody ven, na drobné nehody to stačí.

 

Zkrátka s vodou se toho nechá vyzkoušet fůra. Tohle je jen nástřel, co jsme vyzkoušeli my.

Kdo má další ověřené tipy, sem s nimi, prosím! 

Krásné léto  ♥

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *