height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=3090403547948578&ev=PageView&noscript=1" />

Hanka Kropáčková

Čarodějnický slet

Co se Vám vybaví když se řekne čarodějnice? Pro mě je to svátek/oslava, která s sebou nenese výjimečné přípravy a přesto si ji většinou všichni užijí. Prostě je to takový uvolněný rej plný smíchu, veselí a oslav jara. Miluju je teď a milovala jsem je i jako dítě. Znamenalo to totiž, že můžeme být do tmy venku, že budeme opékat buřty a že budeme s přáteli. I ve školce mají čarodějnice své kouzlo, ať už během „školkového dne“ nebo jako odpolední aktivita s rodiči!

V tomto článku jsem Vám sepsala pár ověřených tipů, které jsem v průběhu let s dětmi vyzkoušela.

PŘÍBĚH, aneb nejprve si připomeňme, proč se vlastně slaví...

Pálení čarodějnic, filipojakubská noc, Valpružina noc, Beltaine. Různé názvy pro jeden jediný večer. Oslavy vycházejí z pohanských, keltských a židovských oslav, které se konaly ve stejný čas. Tyto oslavy měly jedno společné – pálení ohně. Většinou se jej účastnili mladí lidé, tancovali okolo něj, skákali přes něj, zapalovali košťata a to vše proto, aby zahnali zlé duchy, čarodějnice a démony, kteří se tento den scházejí, ochránili živé a zajistili prosperitu a zdraví v následujícím roce.

Pozn.: Zajímavostí je, že místa kde se slaví, jsou vidět i z vesmíru.

PŘEVLEČENÍ

Jednoduché ale efektivní, děti se většinou rády převlékají a hrají role. Tak proč jim to nedopřát i v tento den. Nemusí jít o drahé převleky. Dost často si vystačíte s oblečením v černých, šedých barvách, namalovaným pavoukem na tváři, pláštěm z černého šátku, do ruky koště a korunu tomu dodá, nějaké to čarodějné zvíře. 

MALÉ ČARODĚJNICE

Drobné tvoření. Smyslem je, vytvořit jednoduchou malou čarodějnici, kterou si bude moci každé dítě samo vhodit do ohně. Prakticky to u některých dětí neklapne, protože si budou chtít svůj výtvor nechat. Třeba jako moje dcera 🙂

První varianta je čarodějnice z ubrousku. Potřebujete jen ubrousek, špejli, vatu (nebo pomačkaný papír) na výplň a provázek na zavázání. Jeden rok jsem s dětmi ještě připevňovala kousek krepového papíru, aby to vypadalo jako šátek. Domalovat obličej a hotovo.

Druhá varianta je čarodějnice z provázků. Okolo Prstů, nebo kousku kartonu se namotá pořádný kus provázku. Smotanec pak převážeme v místě „krku“ a dole rozstřihneme, vytvoří se tak šat. Případně se pak mohou oddělit a zavázat i ruce a pas.

VELKÁ ČARODĚJNICE

Tady nečekejte žádné velké umění. Je to průřez našimi čarodějnicemi. Důležité je mít pevnou dřevěnou konstrukci a tu pak obléknout. Ne každá z čarodějnic byla úplně eko. V posledních letech ale už dbáme na to, aby to bylo jen dřevo, když už oblečení tak bavlna či jiný přírodní materiál a ne umělotina, a vycpat papírem.

ČARODĚJNICKÝ AMULET

Připravíme si různé přírodniny, korálky, koření, necháme dítě vybrat. Poté je položí doprostřed čtverečku z látky. Látku zatáhneme, tzn. všechny cípy zvedneme a vytvoří se nám takový pytlík, zavážeme dostatečně dlouhou šňůrkou, aby se nechala pověsit na krk.

TANEC KOLEM OHNĚ, TANEC S KOŠTĚTEM

Pohybová improvizace pro radost. Dbáme na bezpečnost. Ve školce může být „oheň“ třeba několik červených kostek uprostřed. 

PŘEKÁŽKOVÁ DRÁHA S KOŠTĚTEM, CVIČENÍ S KOŠTĚTEM

Vytvořte jednoduchou překážkovou dráhu, kterou děti „prolétnou“ na koštěti (slalom, podletět, přeskočit apod.)

Rozcvička – přeskoč koště, zvedni nad hlavu, zatoč apod.

PAVUČINA - MOTORIKA

Tady kradu aktivitu bývalé kolegyně. Můžete využít tak, že děti buď splétají (dělají různě uzlíky), nebo rozplétají pavučinu (tam uzlíky nebudou a budou provázky jen různě propletené).

PAVUČINA - PROLÉZÁNÍ

Mezi stromy, nebo uvnitř mezi nábytkem, připevníme křížem krážem šňůrku, dítě by mělo prolézt skrz a nemělo se dotknout, aby nevystrašilo pavouka.

Druhou variantou je, že děti sedí v kruhu na zemi, posílají si klubko příze. Než klubko pošlou dál, přidrží přízi, která je právě u nich. Vznikne tak pavučina. Pavučina přátelství. V tuto chvíli můžete skončit, nebo hru rozvinout dál. Děti si mohou stoupnout, nebo každé druhé dítě si stoupne a pavučina tak bude 3D. Opět by děti měly prolézat a na druhé straně, zase chytit síť.

POHYBOVKA

Obměňte třeba Slepou bábu za Slepou čarodějnici. Nebo může být Čarodějnice místo Mrazíka, koho chytne je z něj socha, zachraňovat může hodná víla pohlazením, nebo dotykem kouzelné hůlky.

NĚCO NA ZUB

My jsme loni využili tipů z časopisu Albert. Upekli jsme si hady a pili k nim Čarovný nápoj. Ale stejně dobře by asi fungovalo i namotání třeba proužků listového těsta, nebo šťáva s natrhanými bylinkami 😉

LEKTVAR

Nechte dítě namíchat lektvar. Vděčná hra s přeléváním, která se neomrzí. Pokud máme prostor, nejlepší je pro hru zahrada, tam kde se vsákne to co se rozlije 🙂 navíc děti si do lektvaru mohou trhat trávu, lístečky, házet kamínky apod. Ale kdo takovou možnost nemá, vystačí si v kuchyni, obětujte nějaké to koření a poskytněte několik nádob. Pokud se bojíte nepořádku, nechte dítě míchat nápoj ve vaně. Supr variantou je míchání obarvené vody (stačí rozmíchat do vody trochu tempery, nebo třeba potravinářské barvivo), dítě má tak ještě příležitost zkoumat jaké barvy vzniknou.

LEKTVAR S HAVĚTÍ

Hra, kterou jsem připravila kdysi do školky. Každé dítě dostalo list s lahvičkou. Na zdi byly instrukce z jakých ingrediencí se kouzelný lektvar skládá. V určeném prostoru byly rozházené a poschovávané lístečky s mnoha potvůrkami, dítě je mělo nasbírat ve správném počtu, donést ke stolečku a nalepit do lahvičky. Spojily tak procvičování paměti, jemné motoriky, počítání a pohyb.

Tu je odkaz ke stažení.

ZAŘÍKÁVADLO

Slovní hra. Děti sedí v kruhu na zemi. Jedno dítě začíná vymýšlet kouzelné zaříkávadlo např. Abraka, druhé dítě slovo zopakuje a jedno přidá. Stejně postupují všechny děti v kruhu.

DALŠÍ TIPY

  • Čarodějnická stezka od Taborovky.cz. Tu jsme využili loni a holkám se moc líbila. Stojí 80Kč. A viděla jsem, že tam mají ještě jinou čarodějnickou variantu.
  • Malá čarodějnice. Český večerníček. Ale existuje i v podobě více než hodinové pohádky, ke shlédnutí na Déčku.
  • Dívka na koštěti. Pohádka pro větší děti.
  • Chaloupka na vršku – Jak odletěly čarodějnice.
  • Na ČT EDU je k tomuto dílu i pracovní list (je psán pro druháky ale některé úkoly mohou s dopomocí dělat i předškoláci).
  • Dáda Patrasová – Ježibaba.
  • Míša Růžičková – Strašidla. Písnička s pohybem.

Jak budete letos trávit Čarodějnice vy? ♥

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *