height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=3090403547948578&ev=PageView&noscript=1" />

Hanka Kropáčková

14 nápadů na zábavné aktivity s kaštany

Podzimní procházky, brouzdání listím a kaštany v kapse. To je pro mě idylka podzimu. 

A přesně takhle si jej snažíme užívat s holkama. 

Kromě toho, že z pobytů venku taháme mraky přírodnin, které se nám budou hodit na „tvoření“ (tenhle výraz mimochodem muž nesnáší, páč díky němu se nám doma kupí mraky „bordelu“), chodíme na tradiční minivýlet za sběrem kaštanů do centra. Sbírat kaštany na Střeleckém ostrově je totiž super. Nejenže je tam mraky kaštanů, ale je tam i bezva lanové hřiště, můžete tam nakrmit kačeny a labutě a třeba si udělat i podzimní piknik. Nebo si koupit kafčo. 

My ale míváme štěstí na studené počasí, takže se chodíme ohřát do Café Smetana, kde si dáme kafe, šlehané mléko a nějakou dobrotu k tomu.

A co s těmi kaštany?

Nabízela by se tradiční zvířátka. Ty u nás doma dělají holky s tatínkem. Já jim pak vymýšlím aktivity méně tradiční, které procvičí ruce i hlavu. Rozhodla jsem se, že je pro Vás sepíšu.

Mám pro Vaše děti nabídku aktivit od jednoduchých až po složitější, některé zabaví spíše batolata, jiné se budou líbit předškolákům. Tu je seznam a pak si na každou činnost posvítíme.

Upozornění! U malých dětí hra pod dozorem, aby kaštan nestrkaly tam, kam nemají!

  1. zkoumání
  2. vhazování
  3. vkládání
  4. třídění
  5. obrazce
  6. písmena
  7. počítání
  8. hmatání
  9. poměřování
  10. vyprávění
  11. modelování
  12. tvoření
  13. posazování
  14. piškvorky
1. ZKOUMÁNÍ

Nechme děti kaštany prozkoumat a seznámit se s nimi. Určitě si samy všimnou, že čerstvý je krásně hladký, kdežto starší seschne, nebo jak pichlavá je slupka. Zkrátka pro malé děti je zážitek už samotné sbírání a zkoumání. Malé děti můžeme nechat kaštany vyndávat, rozhazovat, hledat a zase sbírat.  Větším dětem můžeme nabídnout lupu. Anebo nasypte větší množství do velké bedýnky, ať si v nich podupou.

2. VHAZOVÁNÍ

Najděte vhodnou nádobu, do které se kaštany vlezou. Dítě vhazuje do díry. Pokud takovou nádobu nemáme, postačí plechovka/krabice, do jejíhož víka uděláme otvor. Velikost otvoru určuje náročnost aktivity. Vhodné už pro nejmenší děti.

3. VKLÁDÁNÍ

Příslušný počet kaštanů a nádobu s více důlky. Třeba plato od vajec. Plech na muffiny. Větší tvořítko na led, plato od bomboniéry… Dítě do každého otvoru vkládá jeden kaštan. Starším dětem můžeme aktivitu ztížit nástrojem. Třeba použít lžíci apod.

4. TŘÍDĚNÍ

Smíchejte kaštany a třeba ořechy, nebo žaludy, kamínky. Připravte dvě misky, do každé dejte jeden objekt pro příklad, případně obrázek a dítě třídí. Obtížnost pro starší zvyšujeme přidáním druhů přírodnin a vyšším množstvím.

5. OBRAZCE

Na papír si předkreslíme obrazce. Dítě pak přikládá kaštany na čáru. Začínáme jednoduchými tvary. Čára, kruh, čtverec… Složitější může být spirála. Nejsložitější velké obrazce, skladba tvarů, nebo třeba mandala z přírodnin. A pokud máte doma fandu do čísel a písmenek , může vyskládávat ty.

A komu se nechce kreslit, na MessyPlay jsou šablony pro tisk k zakoupení.

6. PÍSMENA

Na každý kaštánek napíšeme písmeno a dítě pak skládá slova dle předlohy. Můžete udělat karty se slovem i obrázkem, aby bylo dítěti hned jasné co „píše“.

7. POČÍTÁNÍ

Karty s příslušným počtem puntíků. Dítě přikládá na puntíky kaštany. Tato jednoduchá aktivita může být i pro mladší děti, které význam teček ještě docela nechápou i pro starší, které se začínají o čísla a počty zajímat. Těžší variantou jsou samozřejmě karty bez puntíků pouze s číslovkou, ale to už je záležitost pro starší předškoláky. Nebo něco mezi, kdy je na pruhu papíru číslo a pod ním příslušný počet okýnek.

8. HMATÁNÍ

Poznávání přírodnin po hmatu. Dítě má buď oči zavázané a hádá po hmatu, co zrovna drží v ruce. Nebo použijeme neprůhledný pytlík, do kterého přírodniny vložíme, dítě hmatá, hádá, pro kontrolu objekt vytáhne. Pozor nejmenší děti většinou nemají rády zavazování očí!

9. POMĚŘOVÁNÍ

Ať dítě postaví čáru z kaštanů dlouhou jako je ono samo. A jak má dlouhé chodidlo? A co chodidlo sourozence? Nebo mámy? A oblíbený plyšák?

10. VYPRÁVĚNÍ

Znáte takové ty vyprávěcí kameny? Nebo karty? Tady to funguje na podobném principu. Co kaštan, to obrázek. Třeba pohádkové postavy (princezna, rytíř, čaroděj, víla…), místa (hrad, domek, les…), předměty (klíč, jablko, meč, kouzelná hůlka…) apod. Zeptejte se dětí, které obrázky by k vyprávění potřebovaly a můžete postupně přidávat. A samotná hra spočívá v tom, že si náhodně vytáhnete kaštan a další a další a pomocí obrázků zkoušíte vymyslet příběh.

11. MODELOVÁNÍ

Využijte kaštany jako ozvláštnění modelování. Zkuste s nimi vytvořit třeba houbu, nebo šneka. Fantazii se meze nekladou!

Recept na domácí modelínu a spoustu nápadů na hru s ní jsem sepsala v článku „Jak si užít spoustu zábavy s obyčejnou modelínou“. Tak mrkněte, když už tu modelínu budete mít po ruce 😉

12. TVOŘENÍ

Zavzpomínejte na dětství a pusťte se do zvířátek. Stačí špejle, nebozízek, nebo vrtáček, hřebík nebo něco podobně ostrého a můžete začít. Nebo zkuste kaštany provrtat skrz na skrz a udělat korále. Nebo je navléknout na drátek a udělat housenku. My letos prvně zkusili motání s vlnou. Do kaštanu zapíchnete 6 nebo 8 špajlí. na první přivážete vlnku/přízi a táhnete k další špejli, tam ji jen jednou omotejte okolo tyčky a pokračujte na další. Pokud budete dodržovat stále stejný směr omotání, (např. zespoda – nahoru – a zase dolů) Vznikne Vám takovýhle plastický vzor. 

Pozor! zapíchněte špejle pořádně, protože když vypadnou během motání, neštěstí je na světě. 

U nás zvládla pětileťačka. 

Nápad na motání s vlnou jsem viděla na inspirativním instagramovém účtu veronikagphotography.

13. POSAZOVÁNÍ

Tohle je aktivita, která vypadá jednoduše, ale zdání klame 🙂 

Připravila jsem ji pro Majdu a nakonec jsem zjistila, že mám sama co dělat, abych posadila několik kaštanů v řadě. Zkusíte to taky? Stačí polystyren a golfové špičky.

14. PIŠKVORKY

Naprostá klasika, jen v jiné formě. Umím si představit, že čtverce nakreslíte venku na chodník a dáte si venkovní match s čerstvě nasbíranými kaštany, jen mít po ruce bílou fixu. My takto provizorně doma, páč viróza …

Tak co? Vydáte se ven pro velkou nálož kaštanů? Snad jsem vás inspirovala.  Jsem zvědavá, co bude mít největší úspěch u vás 🙂 

Dejte vědět, nebo mě třeba označte u příspěvku. Mějte krásné podzimní dny!

2 názory na “14 nápadů na zábavné aktivity s kaštany”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *