height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=3090403547948578&ev=PageView&noscript=1" />

Hanka Kropáčková

Jak si užít spoustu zábavy s „obyčejnou“ modelínou

Aneb 7 tipů na jednoduché netradiční tvoření, které zaujme batolata, předškoláky i starší děti včetně receptu na nezávadnou domácí modelínu.

Jen tak si něco „matlat“ v rukách. To je to, co děti baví. Říká se tomu třeba senzomotorické učení. Při takových hrách totiž děti propojují několik smyslů a pohyb a tím je rozvíjejí, učí se něco nového. Pro nás je ale hlavní, že je to činnost, která děti baví a mají z ní radost.

Matlat, hníst, ohmatávat, mačkat… to jde s lecčím, venku dětem stačí písek, hlína, blátíčko. Ale doma to chce mít člověk pod kontrolou. Je spoustu různých možností jako hlína, kinetický písek, sliz, ale o těch zase někdy příště. Dnes se podíváme na to z mého pohledu nejjednodušší – MODELÍNU.
Vrhneme se rovnou na tvoření. Tipy k modelínám a recept najdete v závěru článku 😉

1.  Kuchyňské náčiní

To je něco, co máme většinou po ruce a na zkoušení a hrátky s modelínou jsou ideální. Mrkněte na různá rádýlka, vykrajovátka, válečky. Určitě připravte i příborový nůž a vidličku. A hitem číslo jedna je u nás lis na česnek, páč s tím se udělají bezva vlásky 😊 Stačí předměty dětem nachystat, nabídnout a uvidíte, jak si s nimi poradí.

2.  Vaření

Jde ruku v ruce s kuchyňskými předměty, ale nenechte se mýlit. S kuchyňskými potřebami děti tvoří i jiné prostorové objekty než „jídlo“, například postavičky a na druhou stranu při vaření lze využít i jiné nástroje. Mou dceru jeden čas moc bavilo, když si s modelínou mohla hrát v dětské kuchyňce a dávat kousky na pánvičku, motat různé rolky, apod.

3.  Přírodniny

Moje holky jsou sběračky. Od útlého věku se mi vrací domů s kapsami a taštičkami plnými kamínků všech velikostí, větvičkami, kytičkami, šiškami a bůhví čím ještě. Vše můžete při hře s modelínou využít. Nejjednodušší je do placky z modelíny otiskovat. Třeba takový spodek šišky dělá moc pěkné otisky. Nebo může šiška představovat tělo, kterému je potřeba dodělat hlavu a končetiny. 

Fantazii se meze nekladou. Připravte dětem vedle modelíny mističky naplněné kamínky, mušličkami, klacíky, šnečími ulitami a uvidíte, co vznikne.

4.  Razítkování

Rozválená modelína může sloužit jako podklad pro razítkování. Nejjednodušší je použít razítka, která máte doma. A pak vyzkoušet vše co vás napadne. Už jsem zmiňovala přírodniny. Ale co třeba stopy plastových zvířat? Nebo projet přes modelínu autíčkem. Otiskovat obyčejné předměty z domácnosti. Hračky? Otiskovat můžeme i další textury – hrubou látku, krajku, záclonu, bublinkatou fólii. Takto připravenou modelínu mohou starší děti použít jako základ pro další práci, domeček, sukýnka pro panáčka apod.

Co si třeba otisknout stopy medvěda? Nebo si ho rovnou vymodelovat. A pak se seznámit s pohádkou o Mášence a třech medvědech. Mám k nim vypracovaný celý soubor aktivit, které by Vás mohly zajímat 😉

5.  Přiřazování

Nápad, jak využít otiskování jinak. Vytvořit několik vyšších placek, do každé otisknout jeden předmět, aniž by se dítě dívalo. Tácek s předměty dát vedle připravených placek modelíny. Nechat dítě hledat, který předmět kam patří. A příště se můžete vystřídat 😉

6.  Stříhání

Modelína je perfektní měkký materiál na kterém se nechá potrénovat práce s nůžkami. Výborný nápad jsem viděla na IG onehappymum, kde stříhali „vlasy“.

Tip: A jako bonus si z propriet k této aktivitě můžete udělat hned další. Do otvorů po vystříhaných hlavičkách můžete házet kuličky z ostříhaných „vlasů“.

7. Podložky k modelování

Podložky – na internetu je k dohledání spoustu předloh, které lze stáhnout a vytisknout. Předškoláky a školáky mohou zaujmout listy kde se modelují čísla, nebo písmena. Mladší děti zase například zvířátka, kterým se domodelují detaily, my měli třeba berušku, které se dělají tečky. Nebo monstra, které děti dodělávají podle fantazie, libovolný počet očí a jiné detaily. Do vyhledávače zadejte „playdought mats“.

8. Vymodelovat si postavičku či prostředí oblíbené pohádky

Mají vaše děti nějakou momentálně oblíbenou pohádku? Zkuste s nimi vymodelovat její hlavní prostředí. Je to pro vás moc těžké? Vymodelujte prostředí z příběhu – les, domeček, městečko apod. Do prostředí, „kulis“ pak můžete zasadit i třeba nějaké plastové, či dřevěné figurky.

Další aktivity k pohádkám najdete v těchto eBoocích:

>> TŘI MALÁ PRASÁTKA <<

>> MÁŠENKA A TŘI MEDVĚDI << 

Pár poznámek k modelínám

Nejběžnější jsou dva druhy modelíny. Každá z nich má nějaká svá pro a proti. První z nich je klasická školní modelína, kterou asi znáte ze svých dětských let. Je tužší, takže se s ní hůře pracuje nejmenším dětem, je mastná, takže zanechává fleky a špatně se odstraňuje třeba z koberce. Výhodou je, že výtvor můžete nechat na vzduchu, pár dní se jím kochat na „výstavce“ a modelína se tím neznehodnotí.

Druhým typem je moderní PlayDoh, které je měkčí, poddajnější, takže se s ním lépe pracuje malým dětem a není mastné. Na druhou stranu na vzduchu vysychá, takže nechat si výtvor na kochačku znamená, že se s daným kusem modelíny můžete rozloučit. Ale tím že vyschne se nechá dobře odrolit a vydrolit, pokud se dostane tam, kam nemá. Tento typ modelíny je snadno k dostání i v různých obchodech, kde byste ho jen tak nehledali, třeba v Pepcu, Lidlu apod. U levnějších verzí je třeba počítat s odlišným složením od originálu a z mé zkušenosti, jsou tyto náhražky méně měkké a rychleji vysychají…

A nakonec je tu slibovaný recept na domácí modelínu, který u nás frčí už několik let. Za pár kaček si totiž vytvoříte velké množství hmoty, se kterou se zabaví i několik sourozenců!

Do teflonové pánve nasypeme 150g hladké nebo polohrubé mouky a 75g soli. Třídeckovou sklenici naplníme po rysku vodou a vmícháme 2 lžíce octa, 1 lžíci oleje (a pokud chceme potravinářské barvivo).

Tekutou směs nalijeme do suché a smícháme. Prohříváme na středním plameni. Mícháme.

Hmota se slepí, nakonec vznikne jedna hrouda. Ta se prohřívá ještě další 2 minuty z každé strany. Pak modelínu sundáme z plotýnky a necháme vychladnout. 

Když se nepoužívá, musí se dát do krabičky, jinak vyschne. Ideální je skladování v lednici.

Základní recept lze obměňovat. Já už většinou nepoužívám barvivo, ale přírodní suroviny. Třeba kurkumu, kakao a další koření. Ty smíchám se sypkými surovinami, ještě před přidáním těch tekutých, ale pokud výsledný odstín není ok, lze je zapracovat i do hotové modelíny. Jednotlivé barvy lze mezi sebou mísit a vytvářet tak další odstíny. Do tekuté složky můžete zase přidat pár kapek esenciálního oleje, aby modelína nebyla tolik cítit po octu.

Tak ať se Vám daří a ať už si vyberete modelínu jakoukoli, hlavně si užijte spoustu zábavy 🙂

1 názor na “Jak si užít spoustu zábavy s „obyčejnou“ modelínou”

  1. Pingback: 14 nápadů na zábavné aktivity s kaštany - Hanka Kropáčková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *