height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=3090403547948578&ev=PageView&noscript=1" />

Hanka Kropáčková

Adventní odpočítávání, aneb kdy už přijde Ježíšek?

Advent. Má svou hlubokou symboliku. A já ho miluju. Jenže pro děti je to hlavně o tom čekání, těšení se a odpočítávání, že? Rózka miluje odpočítávání a odškrtávání všeho druhu, prostě je to takový ten těšící se typ. A ehmmm, po kom to asi má 😊

Troufám si říct, že za ty roky jsem na adventní kalendáře docela machr, vyzkoušela jsem kde co a v závěru Vám hodím i odkazy. Ale dneska Vám chci ukázat už naši osvědčenou klasiku. Protože s přibývajícími roky a dětmi, jsem nějak ztratila chuť experimentovat a vymýšlet každý rok novou kulišárnu! Navíc Rózka se už každý rok těší na svou osvícenou, opytlíkovanou postel, takže win-win.

Podíváme se jak na technické provedení (to zní dost odborně, co?), tak i čím je naplnit.

JEDEN A DOST!

Jdeme na to Adventní kalendář pro každého? Dělávala jsem každý rok kalendář Honzíkovi (pozn. mému muži 😉). A pak do naší smečky přibyla Rozárka. Jen a pouze jeden rok, no možná dva, jsem se trápila po nocích s kalendáři pro každého zvlášť. Pak přibyla Majda. A já pochopila, že můj spánek je důležitější a vzdala to. Možná trochu lenost. A taky otázka prostoru – kam v panelákovém bytě aplikovat několikery kalendáře? No zkrátka máme kalendář jeden! Uff.

PROVEDENÍ ANEB JDEM SE ZAMOTAT

Jak už jsem prozradila, opytlíkováváme a rozsvěcíme postel. Tzn. provedení celkem jednoduché, na rám postele omotáme šňůrku a světýlka. Na šňůrku přicvakám papírové pytlíky dřevěnými kolíčky. Papírové pytlíky recykluju, jen obměním ty, které byly obřím nadšením, nebo nevhodnou velikostí náplně rozsápány. Zavázány jsou klasickým jutovým provázkem, na kterém jsou čísla na kolečku ze čtvrtky, též recykluju a jen dodělávám ty, které nejsou. Páč každý rok se nějaké to kolečko ztratí 😀 

A teď opravdu velmi důležitá informace! Když rozvěšujete pytlíky, začínejte vždy od 24 a jděte sestupně! Garantuju Vám, že tuto chybu uděláte jen jednou, no možná, že když máte děravou hlavu jako já tak dvakrát 😀 A je to proto, že jednak vidíte, jak to bude vypadat, až budou pytlíky ubývat a jednak proto, že nejlépe budou dostupné balíčky s nižšími čísly = děti vám jich omylem neservou několik najednou 😉

POHODA? TAKOVÁ JE PŘEDSTAVA!

Společný kalendář má v sobě i trochu toho poselství ke zpomalení a k rodinné sounáležitosti. Jak to? Páč balíček otevíráme společně. Jakmile klapne klika, prásknou dveře a tatínek stojí ve dveřích, jedna z holčiček běží pro balík (ideálně by se měly střídat, ale víte jak to je…) a nese ho do obýváku. Zatímco holky rozbalují, já už chystám všem kafíčko. A u kafe si dáme nějakou tu dobrotu z pytlíku, přečtem si miniknížečku a u toho holky plní nějaký vánoční úkol. Zní to jako idylka, že? Taková je představa. Jsou dny, kdy se to nestihne, jsou dny, kdy se holky u toho zhádají, ale naštěstí je víc těch, kdy máme opravdu tu hezkou společnou chvilku a z toho mám vždy ohromnou radost!

CO TAM NACPAT?

A konečně, co je uvnitř?? Pojďte pro malou inspiraci. Tak jako snila jsem o minimalistickém kalendáři, ale za ty roky se to trochu nakupilo. Takže pytlíky jsou celkem nadité…

1. Figurka do Betlému. Každý den jedna a na parapetu nám roste Betlém. Fajn je, že si s ním mohou holky i hrát a figurky přeskládávat klidně každý den. Ježíšek přibývá do Betléma poslední! Před lety jsem koupila tento dřevěný Betlém.

2. Knížečka. Babička Rózce koupila kalendář s 24 malými leporely, kde jsou říkačky s Vánoční tematikou. Takže ten také každý rok recyklujeme. 

3.   Pytlík čaje. To si neodpustím já. Už několik let kupuji adventní sadu čajů od Sonnentoru. Záměr byl uvařit si ho k plnění úkolů, ale většinou si ho dáváme až druhý den ráno k snídani a odpoledne kafíčkujeme.

4.  Něco na zub. Ve většině pytlíků je sáček se směsí, kterou doma sesypu – oříšky, rozinky, sušené ovoce. Někdy to jsou samotné křížaly z jablíček z chalupy. Někdy je to koupený pytlík se zdravou mlskou. Jednou taky popcorn k vánočnímu filmu apod. 

4.  Adventní kartičky. Nově jsem vytvořila kartičky s drobnými úkoly, které můžete použít do adventního kalendáře. Nebo prostě jen tak. Třeba je losovat. Jsou jako bonus k eSešitu Vánoce. Zpříjemněte si advent 😉

5.   Úkol. My budeme mít zase malé papírky od Z lesa. Už je tam několik variant z různých ročníků. Najdete tam třeba i čísla na kalendář jako omalovánky. 

6.   Drobnost. Jeden rok měla Rózka každý den malou věcičku ze Schleich sady pro farmáře, co jsem koupila na bazaru (máme doma zvířata, a tak pro ně získala misky, seno, farmáře, hrábě apod.) Jeden rok měla drobnosti ze sady od Pikle, můj Piknik. A loni tam měly holky drobnosti, co jsem našla v tajném šuplíku, sponky, gumičky, nálepky, vytištěná stránka s koledou, prostě drobnosti. A tak to bude i letos. Drobnost není každý den, to je spíš bonus.

A to je vše přátelé. Takže když si to sesumírujeme Betlém a knížečky, to je vstupní položka jen poprvé. Čaj k snídani potřebujeme i tak, svačinu bych jim taky dala. Úkoly vytisknem a nějaké ty drobnosti se taky najdou. 

A pro ty, co ještě vydrželi tu mám pár tipů, které si nechávám v záloze, ale ještě jsem je neozkoušela. Třeba to ale bude to pravé ořechové pro vás. A my možná na přes rok.

1.  Vánoční puzzle. Každý den jeden dílek. Little Bears. 

2.    Vánoční pohádky. Aneb pohádky na každý den

3.    Vánoční bojovky od Nevyléčitelné optimistky. Na ty se moc těším, až holky povyrostou. Už máme vyzkoušené Velikonoční a bavily nás. 

4.   24 adventních koleček od Zuzky. Letos má postavičky, hlouběji v historii jsou vystřihovánky…

FLASHBACK

A na úplný závěr tu jsou slíbená ohlédnutí do minulosti. Aneb můžete se inspirovat i některými mými advenťáky z dob minulých. Přikládám i odkazy, nelekejte se jsou na můj starý blog, zatím není v mých silách články přesunout na mé nové stránky.

  • Rózky první adventní kalendář. Necelé dva roky. Ruličky od toaleťáku promáčknuté jako krabička, uvnitř vždy jedna duplo kostka. Krabičky nebyly číslované, protože v tomhle věku to nemělo absolutně smysl. 
  • Odškrtávací kalendář. Na tabulce namalováno křídou. Ten možná letos zas jednou udělám, hmmm.

A teď jsou na řadě kalendáře pro dospěláka.

A teď už je to opravdu všechno. A jak jste na tom vy? Tvoříte? Kupujete? Čím plníte? A poctivě pro každého? 

1 názor na “Adventní odpočítávání, aneb kdy už přijde Ježíšek?”

  1. I was extremely pleased to discover this great site. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new information in your blog.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *